Turkish Yatırım ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 2017 Investimate Sanal Yatırım Yarışmasının Kazananları Belli Oldu!

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 3.sü düzenlenen ve sadece üniversite öğrencilerinin katılabildiği Investimate Sanal Yatırım Yarışması’nın kazananları düzenlenen törenlerle ödüllerini aldı.

Bu yıl Turkish Yatırım ana sponsorluğunda gerçekleşen Investimate’te Türkiye ve Kıbrıs’tan 3000’in üzerinde üniversite öğrencisi yarıştı. 41 farklı şehir ve 118 farklı üniversiteden yarışmaya katılan öğrenciler 6 Mart’ta başlayan yarışmada 6 hafta boyunca Hisse Senedi, Varantlar ve VİOP üzerinden sanal 100.000 TL’lerini kullanarak işlem yaptılar. Yarışmada bakiyesini en çok artıran 25 kişinin yazdığı strateji raporları; Başkanlığını akademisyen Yaşar Erdinç’in yaptığı ve Vatan Gazetesi yazarı Ali Ağaoğlu, Ekonomist Dergisi Haber Müdürü Talip Yılmaz, Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal ile stratejist Cüneyt Paksoy ‘dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi . Değerlendirme sonucuna göre belirlenen 8 kişi finalde sunum yapmaya hak kazandı. Böylelikle yarışmanın kazananları portföyünü en fazla arttıranlar değil, portföyünü tutarlı bir yatırım stratejisi kullanarak en fazla arttıranlar arasından seçildi.

Üniversite Öğrencileri Portföylerini Endeksin Çok Üzerinde Artırdı

Yarışmada dereceye giren ilk 5 öğrencinin 6 haftalık getirisi ortalama % 64 olarak gerçekleşti. Yarışmaya katılan 3079 öğrenci içinde ilk 100’e giren öğrenciler portföylerini 6 haftada ortalama %46 oranında artırarak büyük başarıya imza attı. Bu oran ilk 1000 için %7.58 olarak gerçekleşti. Yarışmaya katılan öğrencilerin %58’i portföyünü artırmayı başarırken %42’si zarar etti. Aynı dönemde Bist 100 endeksi sabit kalır ve sıfır getiri sunarken, Viop endeks kontratının getirisi sadece binde 7 oldu. Viop usd ve Euro kontratları değer kaybederken, altın kontratının getirisi ise % 4.5 da kaldı.

Kazananlar Final Töreniyle Belli Oldu

Divan Hotel-Taksim’de gerçekleşen final töreninde Investimate Türkiye kazananları belli oldu. Strateji raporlarına göre seçilen 8 kişi final töreninde jüri üyelerinin yanısıra Turkish Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, Turkishbank Genel Müdürü Mithat Arıkan ve Turkishbank Yönetim Kurulu üyeleri ile Stratejist Ahmet Mergen, , SPL Genel Müdürü Tuba Ertugay Yıldız gibi uzman jüri üyeleri karşısında sunumlarını gerçekleştirerek yatırım stratejilerini açıklama fırsatı buldu. Jüri üyelerinin verdikleri puanlar sonucunda Investimate17 kazananları belirlendi ve 2 adet Dubai Finans Dünyası Seyahati, toplam 5000TL nakdi ödül, SPK ve Turkish Grup staj ödülleri, TSPB eğitim ödülleri, Reeder tablet, hediye çekleri gibi birçok ödül sahiplerini buldu.

Yarışmada birinciliği Boğaziçi Üniversitesi’nden Fatih Kaplan, ikinciliği Adnan Menderes.Üniversitesi’nden Caner Türkmendağ ve üçüncülüğü yine Adnan Menderes Üniversitesi’nden Furkan Gülpınar elde etti.

Yarışmada açılış konuşmasını yapan Dr. Berra Doğaner ; “ Biz, bu yarışmanın; sermaye piyasalarına ilgi duyan gençlerin finans eğitimi ile gerçek yatırım dünyası arasında bir köprü kurmasını sağladığını düşünüyoruz. Ülkemizin en önemli finansal okur yazarlık projelerinden biri olarak gördüğümüz bu yarışma yatırım dünyası üzerine düşünmeyi, bir yatırım stratejisi oluşturmayı, analiz yapmayı destekliyor. Sanal da olsa yatırımlar ile kazanmanın yanısıra kaybetmenin de mümkün olduğunu tecrübe etmeyi sağlıyor ve risk yönetimi ile tanıştırıyor. Yarışmacılara hırslarını törpüleme konusunda bir katkı yapabildiysek ne mutlu bize. Çünkü inanıyoruz ki finansal piyasalarda en önemli düşman dengelenmemiş hırstır. Unutmayın borsada ara vermek için en iyi zaman kazandığınız zamandır.” Dedi.

Kıbrıs Etabı da Sonuçlandı!

Bu yıl yarışmada ilk kez gerçekleşen KKTC etabı da Lefkoşa’da yapılan final töreniyle son buldu. Kıbrıs’ta 9 üniversiteden 244 öğrencinin yarıştığı ve yüksek getirilerinin yanısıra jüri tarafından seçilen strateji raporları sonucunda ilk 4’e giren öğrencilerin sunumlarını gerçekleştirdiği final töreninde yaptığı İngilizce sunumla jürinin büyük beğenisini toplayan Doğu Akdeniz Üniversitesinden Moein Rassouli birincilik ödülü olan 2.500 TL’nin sahibi oldu. İkinciliği Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nden Bahtiyar Kargagdyev kazanarak Dubai Finans Dünyası ödülünü kazandı. Üçüncülüğü ise Girne Amerikan Üniversitesi’nden Onur Bener elde ederek 1.500 TL lik ödülün sahibi oldu.

Törende açılış konuşmasını yapan Turkish Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene; “ Böyle bir yarışmanın Kıbrıs’ta ilk kez yapılmasından ve Türk Bankası olarak sponsor olmaktan çok memnun olduklarını belirterek adada sermaye piyasalarının gelişmesinin en büyük arzuları olduğunu ifade etti. Akademik çevrelerle işbirliklerini arttırma amaçları olduğunu ve Türkiye’de sermaye piyasalarında yıllardır süren başarılı faaliyetlerini ada’da da geliştirerek sürdürmeyi planladıklarını belirtti.

Detaylı bilgi için: http://investimate.org/ , https://twitter.com/investimate2017 ve https://www.facebook.com/investimate17